Edukacija zdravstvenih djelatnika o dojenju
Dragi liječnici i ostali zdravstveni djelatnici, PRESTANIMO BITI ČIMBENICI PREVENCIJE DOJENJA. Promičimo dojenje svojim znanjem i konkretnom pomoći majkama.
Edukacija zdravstvenih djelatnika na području dojenja jedan je od najvažnijh faktora promicanja dojenja. Educirajmo se i sami, na internetu postoji hrpa besplatnih i dostupnih resursa! Nadam se da će vam ova stranica pomoći u snalaženju.
O tome kako liječnici i zdravstveni djelatnici djeluju kao čimbenici prevencije dojenja, čitajte klikom na gumb.
Nove spoznaje o anatomiji dojke
2005. godine objavljen je antologijski rad Donne Ramsay i sur. Anatomy of the lactating human breast redefined with ultrasound imaging J Anat.206(6); 2005 koji je potpuno promijenio pogled na anatomiju dojke. Sinus lactiferus ne postoje, tkivo dojke je drugačijeg razmještaja nego se mislilo, puno je manje otvora na bradavicama… Rad ima nekoliko kliničkih implikacija iz područja plastične kirurgije, laktatcijske medicine i radiologije.
SLAJDOVI S MOG PREDAVANJA DOJENJE I LIJEKOVI
Na linku dolje (unutar navodnika) možete naći predavanje Dojenje i lijekovi koje sam održala u prostoru Hrvatskog liječničkog zbora 17.6.2019. na poziv Hrvatskog drušva mladih liječnika. Teme su bile:
Gdje pronaći pouzdane informacije o lijekovima u vrijeme dojenja, Pravila propisivanja lijekova dojiljama i Što kad lijek ne ide uz dojenje.
gdje se educirati o dojenju
Saznajte gdje se možete educirati o dojenju online. Sve navedene stranice toplo preporučujem.
LINKOVI NA KORISNE DOKUMENTE
Dokumenti korisni onima koje tema dojenja zanima dublje, u smislu znanstvenog istraživanja ili za sve koji se pitaju gdje su reference za neke “core” izjave npr.preporučljivo je dojiti barem do kraja druge godine:
gdje potražiti pomoć S DOJENJEM
Ako imate mamu koja ima problem s dojenjem ili ni sami niste sigurni postoji li problem ili ne, MOLIM VAS, držite se evidence based medicine, kao što to radite i u drugim granama medicine, a ukoliko vam evidence based medicine na području laktacijske medicine nije poznata, uputite mamu dalje. Gdje, pitate se? Ovdje:
NE znači: osudu majki koje ne doje, ustezanje od preporučivanja nadohrane kad je medicinski indicirana.
[/vc_cta]
nadohrana
Bitno je naglasiti da nadohrana, ako se provodi s razlogom i planski te po mogućnosti ne bočicom, ne mora značiti kraj dojenja. Ali, majka treba potporu i poduku kako bi uspjela nadohraniti dijete bez ugroze dojenja! Preporuka “dajte nadohranu” bez ikakvih objašnjenja najčešće vodi u postepeni prekid dojenja.
Roditelji moraju dobiti konkretne upute!
BEBA pije na čašu
Kada je nadohrana potrebna, poželjno je izbjeći bočicu. Pogledajte video novorođenčeta kako pije na čašu!
Video je dostupan na: https://www.youtube.com/watch?v=4ZCm_MhP39M
paced bottle feeding
Ukoliko nije moguće izbjeći hranjenje na bočicu, ono se NE treba provoditi tako da se dijete polegne i boca se nagne (dakle, nikako ne kao na slici gore).
Pogledajte kako ispravno dijete nahraniti bočicom. U Youtube upišite “The milk mob paced bottle feeding” ili kliknite na link https://www.youtube.com/watch?v=OGPm5SpLxXY.
Imate i moj tekst o hranjenju na bočicu koji možete pročitati klikom na gumb.
bitne publikacije
Linkovi na važne publikacije u svijetu dojenja i laktacijske medicine. Journal of Human Lactation, Breastfeeding Medicine i International Breastfeeding Journal bih izdvojila kao najvažnije, ali ima ih još bitnih.
O tome kako takve izjave u biti štete dojenju, čitajte u tekstu “Watch your language“ Diane West, IBCLC, svjetskog autoriteta u svijetu dojenja
te u mom tekstu “Brest is best ili kako smo promašili ceo fudbal“.[/vc_cta]
ABM PROTOKOLI
Academy of Breastfeeding Medicine je ugledna ustanova koja okuplja liječnike s ciljem promicanja dojenja. Jedan od vrlo korisnih produkata njihovog rada su PROTOKOLI, trenutno ih ima 30 i pokrivaju najvažnija stanja koja se tiču novorođenčadi i dojenja. Dostupni su klikom na gumb. Kad kliknete, skrolajte i naći ćete sve protokole u pdf obliku, neki protokoli su prevedeni i na hrvatski.
WHO preporučuje dojenje BAREM do kraja druge godine, a ako majka i dijete žele, i duže.[/vc_cta]