Kako povećati količinu mlijeka: Za mame izdajalice

1) OVAJ TEKST NIJE NAMJENJEN MAMAMA KOJE DOJE, već mamama koje se isključivo izdajaju

2) Ako sumnjate da postoje problemi s kolicinom mlijeka ili da je dijete gladno, javite se u jednu od LAKTACIJSKIH AMBULANTI u Zagrebu (bez uputnice)*, RODINOM SOS telefonu za dojenje, pedijatru ili idite na hitnu ako je dijete dehidrirano


Kako utjecati na kolicinu mlijeka 

Kod izdajanja kao i kod dojenja vlada zakon ponude i potraznje. Dok god traje potraznja, bit ce i ponude. Imat cete mlijeka dok god se izdajate. Istina, potrebno je neko vrijeme da se stvori zeljena kolicina mlijeka.

Znaci, morate se izdajati, izdajati i jos izdajati, nista drugo ne utjece na kolicinu.

Potreban je period da sr stvori odredjena kolicina mlijeka u dojkama (kao uspostava ponude/potraznje kod dojenja). On traje razlicito kod razlicitih zena. Kod mene je trajao 6 tjedana i dosegla sam kolicinu od 900 ml do 1 litre mlijeka dnevno (dijete u prosjeku pojede oko 750 ml).

Prosjecno trajanje stvaranje zalihe mlijeka je 8 do 12 tjedana. U tom razdoblju trebate se izdajati sto cesce. Zelite oponasati dojenje, dakle trebate se izdajati barem svaka 3 sata, znaci 8 puta dnevno. Po mogucnosti i 10-12.

Ja sam uspjela i sa 6 izdajanja stvoriti meni vrlo prihvatljivu kolicinu. Trudite se sto vise mozete, ali nemojte odustajati ako ne dosegnete dnevni cilj od 8 ili 10 puta. Ja sam se zeljela izdajati barem 8 puta, ali se jednostavno nisam mogla organizirati, uspjela sam mozda par puta doseci broj 8, nesto cesce broj 7, najcesce 6. Ne znaci da ako ne uspijete 8 puta, necete stvoriti zalihu mlijeka, ne odustajte.

Preporucuje se i obavezno ukljuciti bar jedno izdajanje u intervalu od 1 do 4 ujutro jer je tad razina hormona prolaktina zaduzenog za stvaranje mlijeka najveca. Ja osobno nisam primjetila bitnu razliku u kolicini u to doba noci tako da sam brzo izbacila to izdajanje jer sam odlucila da mi je bolje spavati.

Pojacavanjem vakuuma na izdajalici necete utjecati na kolicinu mlijeka vec na brzinu curenja. Pojacavajte vakuum na izdajalici, ali samo dok vam je ugodno.  Cim osjetite bol ili neugodu, smanjite vakuum. Sve iznad ugodnog dovodi do ostecenja bradavica.

Ovo je skroz off topic, ali bradavice se mogu iziritirati i kod koristenja primjerene jacine vakuuma. Ja sam zato nakon svakog izdajanja oprala grudi vodom i sapunom, dobro posusila rucnikom, malo ostavila da se posuse na zraku te namazala Purelanom (to je mast, 100%tni lanolin, kupuje se u apotekama i Bauerfeindovom ducanu jer je Medelin proizvod).

Internet kaze da trajanje pojedinog izdajanja traje 15 do 20 min. Kod mene je trajalo na pocetku 60 min. Dakle, nema tu strogog pravila, morate isprobati pa vidjeti. Izdajajte se dok god mozete potaknuti let-down (refleks otpustanja) tj dok god cure mlazovi, nemojte se ograniciti na cesto preporucenih 15 minuta. I nemojte panicariti ako na pocetku nema mlazova tj mlijeko samo kapa.

Pumpajte u prazno. I nakon sto vise ne mozete potaknuti let down, tj mlijeko vise ne izlazi iz dojki u mlazovima ili izlazi kao pojedine kapi, izdajajte se jos barem 10 min.

Na Facebook grupi Exclusive pumping moms nasla sam da te mame koriste tzv. power pumping tj oderedjeni ritam pojedinog izdajanja da bi oponasale djetetovo navlacenje mlijeka u doba skoka u razvoju. Izgleda ovako:

Dakle, izdajanje 20 min, odmor 10 min, izdajanje 10 min, odmor 10 min i opet izdajanje 10 min. Navodno je barem jedno dnevno izdajanje potrebno zamijeniti ovim.

Nisam isprobala jer kad mi je trebalo nisam znala za to. Nisam ni pretrazivala da li postoji znanstvena podloga za ovako nesto. Mislim da ne moze skoditi probati.

Eto, to su nacini na koje mozete utjecati na kolicinu mlijeka.

Na kolicinu mlijeka ne mozete utjecati:

  • unosenjem odredjene hrane
  • unosenjem vecih kolicina hrane nego inace
  • unosenjem puno tekucine
  • pijenjem cajeva
  • uzimanjem kapi

Ako zelite nauciti o fiziologiji nastanka mlijeka, procitajte RODINE tekstove i pratite Facebook stranicu Lactavist, te pogledajte stranicu La Leche League. Samo cu reci, jedite kad ste gladni, pijte kad ste zedni, nema potrebe za nabijanjem kila, kile ne dovode do vise mlijeka.

Nemojte gubiti vrijeme na trazenje magicnog sastojka od kojeg ce vam krenuti mlijeko, povecati mlijeko ili se “poboljsati” mlijeko, samo se izdajajte.

 

Kako olaksati otpustanje mlijeka

Ovo su moja iskustva:

Vruci tus
-ovo zaista dijeluje. Meni je ovo najucinkovitija metoda poticanja let-downa. Tusiranje je bar kod mene moralo trajati malo duze, npr kao kad se i pere kosa i tusira. Mlijeko bi samo pocelo curiti i onda bih sto prije krenula s izdajanjem. Nezgodno je sto je tesko ili nemoguce tusirati se 8-10 puta dnevno koliko se na pocetku morate izdajati. Mozete barem iskoristi priliku kada se ionako tusirate pa biti malo duze pod tusem. Ja sam iskoristavala jutarnja tusiranja.

Topli oblozi
– jedno 20 min prije izdajanja te za vrijeme izdajanja – ja sam prije izdajanja stavljala rucnik namocen u jako toplu vodu. Za vrijeme izdajanja nisam stavljala nista. Vidjela sam u DM-u da imaju za kupiti i oblozi koji mogu biti i topli i hladni, nisam probala, namjenjeni su bas dojkama, izgledaju pogodnog oblika za drzati na dojci tokom izdajanja.

Toplina i utopljavanje
– meni bi jako tesko islo izdajanje ako mi je bilo hladno, morala sam se dobro obuci i prostorija je morala biti topla.

San i odmor
– ako sam bila jako neispavana, izdajanje bi mi toliko dugo trajalo da bih odustala i odgodila ga dok se bar malo ne naspavam. Zato sam jako brzo izbacila nocna izdajanja. Radila su mi vise stete nego koristi.

Opustanje
Ili bolje receno izbjegavanje stresa – od stresa vam nece nestati mlijeko nego se moze smanjiti refleks otpustanja pa izdajanje ide sporije. Ovo sam primjetila kad smo se preselili u novi stan, nakon negdje 5 mjeseci izdajanja. Tad sam skoro odustala od izdajanja.

Ostalo
-ne znam kako da nazovem ovu kategoriju – Npr. izdajam se i vidim da ne mogu bas vise potaknuti let-down tj.mlijeko jos malo curka u kapima ili malim mlazovima. Onda bih maknula izdajalicu, i malo bih podigla grudi rukama. Od ovog sam osjetila navalu mlijeka. Nastavila bih s izdajanjem i isli bi opet veci mlazovi. Takodjer sam uspjela ponovno potaknuti let-down skakutanjem na mjestu (znam da zvuci smijesno, ali stvarno jesam :))

Samo da utvrdimo gradivo, ovi postupci ne povecavaju kolicinu mlijeka nego pomazu njegovom otpustanju.

* Savjetovalište za dojenje u DZ Zagreb Istok – bez uputnice!

 

Grižanska 4, 10 010 Zagreb
Radno vrijeme: pon. – pet., 11:30 – 15:30 sati
Tel.: 01 2960 456
E-pošta: savjetovalište.dojenje@dzz-istok.hr

 

Ninska 16, 10 360 Sesvete
Radno vrijeme: pon., sri. i pet., 11:30 – 15:30 sati
Tel.: 01 2050 763
E-pošta: dojenje.sesvete@dzz-istok.hr

 

Savjetovalište za majku i dijete – Savjetovalište za dojenje u DZ Zagreb Zapad – bez uputnice!
Prilaz baruna Filipovića, 10 000 Zagreb.
Svoj dolazak molimo prethodno dogovoriti putem e-pošte ili telefona!
Radno vrijeme: utorkom i četvrtkom, 15:00 – 19:00 sati
Tel.: 01 3780 444; Mob.: 091 3876 510
E-pošta: savjetovalište.dojenje@dzz-zapad.hr

 

Laktacijska ambulanta KB “Sveti Duh” Zagreb
Sv. Duh 64, 10 000 Zagreb
Tel.: 01 3712 316