Kad smo kod dužine trajanja dojenja, koja dob je normalna za prestajanje, što je ok?
Prvo bih odbacila riječ „normalno“ jer je to jako kulturološki uvjetovano. U našoj nedojećoj kulturi mnogima nije normalno dojiti uopće ili se zgražaju i nad samom pomisli o dojenju dužem od par mjeseci ili godine dana. Bolje je govoriti o biološkom standardu ili biološkoj normi. WHO preporučuje dojenje do kraja druge godine djetetova života, a ukoliko majka i dijete to žele, i duže.
Biološka norma je prestanak dojenja negdje između 2.5 i 7 godina
Ajmo o ovom duže. Znam par majki koje doje trogodišnjake/inje i kad pričaju o tome, kao da se ispričavaju. Ma joj ja još dojim, stalno mislim prestat ću pa mu/joj ipak popustim. Ukoliko majka ne želi više dojiti, tu sva priča staje i treba prestati dojiti. No, ukoliko majka i dijete žele, je li dojenje trogodišnjaka (umetni dob koju želiš) ok? DA, DA i DA!
Ako ćemo o konkretnim brojkama, pozvala bih se na rad antropologinje dr. Katherine Dettwylwer, koji kaže da je dojenje do dobi od 2.5 – 7 godina djetetova života zdravo, fiziološki normalno i nastalo kao proizvod evolucijske prilagodbe.
Zašto 7 godina?
- Oko sedme godine djetetov imunološki sustav postaje dovoljno zreo da se može sam nositi sa bolestima. Do tad, za dijete je dobro da mu je imunološki odgovor potpomognut majčinim mlijekom.
- Oko 7 godine završava rast mozga što se tiče težine. Za rast mozga neophodne su masne kiseline zvane LC-PUFA, a one se nalaze u majčinom mlijeku.
- Oko sedme godine dijete dobiva sposobnost operativnog razmišljanja.
- Tad počinju izbijati prvi trajni kutnjaci.
Prema dr. Dettwylwer, ovo sve ukazuje da je dijete do 6-7 godine života još potpuno ovisno o tuđoj, prvenstveno majčinoj, brizi i da mu je majčino mlijeko potrebno za optimalan razvoj.
Za kraj
Da me ne biste napali, ne tvrdim da morate dojiti do sedme godine. Čak i dr Dettwyler kaže da i u društvima neokaljanim industrijom, dojenje obično prestaje oko 2.5-3 godine (a ne 7) zbog kulturoloških razloga. Samo želim reći mamama koje „dugo“ doje da imaju široku marginu za prestajanje i da to što rade ne samo da je ok i biološki normalno već i dobro.
Za sve mame koje planiraju dojiti ili doje “produženo” (duze od godinu, dvije, tri…) i nailaze na neodobravanje i osudu okoline: iza vašeg dojenja stoje Svjetska Zdravstvena Organizacija, UNICEF, Mliječna liga, Akademija medicine dojenja, razne druge organizacije, milijuni godina evolucije, evolucijska medicina, antropološka istraživanja, zapisi o duljini dojenja u Mezopotamiji, Babilonu, starom Rimu, duljina dojenja “primitivnih” društava netaknutih industrijom, radovi usporedbe dojenja čovjeka i primata…A iza neodobravanja i pametovanja okoline stoji stotinjak godina bapskih priča i mitova.
Tako da…dojite dok god to vi i vase dijete zelite.
Izvor
Dettwyler KA. When to wean: biological versus cultural perspectives. Clin Obstet Gynecol. 2004 Sep;47(3):712-23. (dostupan na https://www.researchgate.net/publication/290104434_when_to_wean_clin_obstetrics_2004)